Bussarnas avgångstider skall vara anpassade till enkla byten mellan buss och tåg för att förenkla så mycket som möjligt för resenärerna och det ska vara tydligt aviserat vilka bussar som går till Glasbruksgatan/Slussen och vilka bussar som går direkt till Cityterminalen. Under en uppstartsfas finns flaggvakter på plats och hjälper till med hänvisning på plats.
Läs mer om ersättningstrafikens busslinjer på SL:s webb.
Förändringar i busstrafiken Nacka/Värmdö
Söndagen den 9 februari skedde även ett antal förändringar i ordinarie busstrafiken i Nacka och på Värmdö. Nya busstyper rullade ut i trafik och en del nya linjer fick nya hållplatslägen.
Enligt SL ska all trafik gå som planerat, men på grund av försenade bussleveranser kommer en del avgångar inledningsvis köras med äldre bussar. Uppdatering av datasystemen i de äldre bussarna gör att resenärsinformationen kan ha en del brister den första tiden.
Läs mer om förändringar i busstrafiken på SL:s webb:
IT-haveri skapade problem i den ordinarie kollektivtrafiken
Den ordinarie kollektivtrafiken fick samtidigt ny bussoperatör. Nobina tog över från Keolis den 9 februari.
Under måndagsmorgonen den 10 februari drabbades Nobina av ett omfattande IT-haveri som påverkade busstrafiken i hela Norden, inklusive Nacka och Värmdö. Det orsakade stora störningar i kollektivtrafiken, med inställda turer och förseningar som följd. För många resenärer blev det en tuff start och ledde till frustration bland pendlarna.
Nobina har uttryckt att de, trots omständigheterna, har gjort sitt bästa för att upprätthålla trafiken och skriver att de körde 98,5 procent av alla turer trots it-haveri och inkörningsproblemen förra veckan. De problem som funnits under uppstarten kommer att vara övergående och de hoppas att resenärerna har tålamod i början.
Kommunens arbete för resenärernas bästa
Nacka kommun har en tät dialog löpande med samtliga trafikoperatörer och Trafikförvaltningen i syfte att påverka för resenärernas bästa.
Vid Saltsjö-Järla, bytespunkten mellan ersättningsbussar och Saltsjöbanan, planeras linjemålning genomföras för att tydliggöra ytor och förbättra trafiksäkerheten. Åtgärderna beräknas vara klara under mars månad, så fort de intilliggande schaktytorna är färdigställda. Flaggvakter finns på plats i uppstartskedet för leda resenärer rätt i den tillfälliga trafiklösningen för att öka framkomligheten och tryggheten.
Då det är trångt på platsen för samtliga trafikslag så är det viktigt att alla resenärer hjälps åt. Anpassa farten och håll god uppsikt.
Sidan uppdaterades: