Hoppa till innehåll
Februari

Nackas vinnare i Funkisfestivalen är Alvin Liedgren

Alvin Liedgren vann Nackas deltävling av Funkisfestivalen, som är Sveriges största melodifestival för personer över 15 år med kognitiv eller neuropsykiatrisk funktionsnedsättning inom LSS. Alvin Liedgren framförde låten Guld och gröna skogar. 

Motivering

”Artisten gjorde en riktig power-start och fortsatte låten igenom på samma höga nivå. En genuin scennärvaro, naturlig kontakt med publiken, och musikaliteten och sångrösten överträffas endast av glädjen som smittar till oss alla. Vi tror att artisten har väldigt goda chanser i semifinalen och vinnaren är Alvin Liedgren.”

Studioinspelning

Förutom att Alvin Liedgren representerar Nacka i semifinalen, har Triple Sea Studios i Tyresö gett vinnaren, Alvin Liedgren, en dag i studion för att spela in en låt. På plats i Dieselverkstaden var Cesar Andersen och Milton Andersen från Triple Sea Studios för att överlämna priset till Alvin Liedgren.

Sidan uppdaterades: