Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Undvik att bada efter kraftiga regn

I samband med skyfall och kraftiga regn är det bra att ta en paus i badandet eftersom badvattnet kan bli tillfälligt förorenat.

Regnet drar med sig föroreningar

När det regnar mycket sköljs jord, skräp och föroreningar ut i våra sjöar och vattendrag. Undvik därför att bada utomhus direkt efter kraftiga regn.

Bräddning vid kraftiga regn

När det regnar kraftigt händer det också att avloppsledningar och pumpstationer blir överbelastade. Då kan så kallad bräddning ske för att avlasta ledningsnätet. Bräddning är en säkerhetsfunktion i avloppsledningsnätet som innebär att avloppsvatten släpps ut till följd av överbelastningen.

Bräddning kan göra att förorenat vatten hamnar i badvattnet, och är ytterligare en anledning att ta en paus från badandet under en period.

Läs mer om bräddning och badvattenkvalitet

Sidan uppdaterades: