
Nu är det dags för vårens naturstädning
Varje vår och höst ges skolklasser och ungdomsföreningar möjlighet att städa naturen i Nacka. Naturstädningen pågår mellan den 28 mars och 13 april.

Provtagningar av vatten i Sandakällan
Sandakällan springer fram ur en ungefär 10 000 år gammal en rullstensås som sträcker sig i nord-sydlig riktning genom Nackaområdet. Källans vatten rinner ner mot Sandasjön, som ligger strax österut, och platsen är populär för människor från både när och fjärran att hämta sitt dricksvatten från sedan lång tid tillbaka.

Länsstyrelsen varnar för invasiv köttätande mask
En ny invasiv art, plattmasken Obama nungara har upptäckts i Skåne. Masken kan orsaka stor skada eftersom den bland annat äter daggmaskar som är viktiga för den biologiska mångfalden. Hjälp till att hindra den från att få spridning i Sverige.

Nu är det dags för höstens naturstädning 2024
Varje vår och höst ges skolklasser och ungdomsföreningar möjlighet att städa naturen i Nacka. Anmälan till höstens naturstädning inleds tisdag den 17 september från klockan 17.00. Städningen genomförs valfri dag mellan fredagen den 27 september och söndagen den 13 oktober.

Ny badbrygga i Sickla strandpark
Nu startar uppgraderingen av den östra badbryggan i Sickla strandpark! Under hösten 2024 ersätts den befintliga bryggan med ett nytt och mångsidigt bryggdäck.
Sidan uppdaterades: